Amarant

amatant

SÜPER TAHIL AMARANT

AMARANT HEM BİR SÜPER TAHIL, HEM MÜKEMMEL BİR YEM VE YAĞ BİTKİSİDİR.

Amarant, Amaranthaceae familyasında yer alan tek yıllık olup, tahıl, yem bitkisi, yağ bitkisi olarak dünyada tarımı geniş alanlarda yapılan bir bitkidir. Tahıl olarak amarant kolay bir şekilde yetiştirilip hasat edilebilmesinden dolayı ucuz yolla tarımı yapılabilecek alternatif bir tarla bitkisidir.

Tahıl olarak, besin içeriğinden dolayı çok kıymetlidir. Unu, ekmeği, makarnası gibi ürünleri dünyada her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Amarant protein miktarı bakımından oldukça zenginidir, aynı zamanda, yüksek oranda lif, mineral ve vitamin içeriğine, mükemmel amino asit dengesine sahip ve kansere, birçok hastalığa iyi gelen, köpek balıklarında bulunan, squalen bakımından oldukça zengindir. Amarant gluten içermediğinden dolayı çölyak hastalarının sıklıkla tüketmesi gereken besinler arasındadır.

AMARANT’IN İKLİM İSTEKLERİ

Amarant kurak iklim koşullarına oldukça dayanıklı olmasından dolayı kıraç arazilerde kolaylıkla tarımı yapılabilmektedir. Amarant birçok kültür bitkisine göre kurağa dayanıklılığı oldukça yüksektir, Amarant kuru hava koşullarında geçici olarak solduğu ve yağış yada sulamayla tekrar canlandığı bilinmektedir. Amarant bitkisi erken ve geç donlardan etkilenmekte bu yüzden ekim ve hasat zamanlaması iyi yapılması gerekmektedir. Türkiye şartlarında en uygun ekim zamanı ilkbahar aylarında don tehlikesi kalkınca yapılmalıdır.

AMARANT’IN TOPRAK İSTEKLERİ

Amarant’ın çok fazla toprak seçiciliği olmayıp, farklı toprak koşullarında yetişecek şekilde adapte olmasına karşın en iyi sonuçlar tınlı toprakta elde edilmiştir. Kaymaklanmaya neden olan aşırı killi topraklar genellikle tercih edilmez ancak kaymaklanma tabakası kırılarak tohum çıkışı sağlanabilen koşullarda killi topraklarda da yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Hafif çakıllı yüksek organik madde içeren topraklarda erken ve yüksek ürün miktarı için tercih edilebilir.

TOPRAK HAZIRLIĞI

Amarant küçük taneli bir bitki olduğundan tohum yatağı iyi hazırlanması gerekmektedir. Sonbaharda toprak derin işleme yapılması gerekir. İlkbaharla beraber toprak yüzeysel toprak işleme aletleri ile işlenmeli ve toprak ince ve sıkı hale getirilmelidir.

EKİM VE BAKIM

Amarant Türkiye şartlarında ilkbahar ekimi yapılması gerekmektedir. Ekim zamanı iyi ayarlanması gereken hususların başında gelir, erken ekimlerde ilkbahar erken donları bitkiye zarar verir, geç yapılan ekimlerde bitki gelişimini tamamlayamaz ve sonbahar geç donlarında etkilenmektedir.

Ekim yöntemi makineli tarıma uygundur mibzer ile ekimi yapılmalıdır. Sıra üzeri ve sıra arası mesafe çeşitlere göre değişiklik gösterir, Sıra arası mesafe 15- 70 cm sıra üzeri mesafe ise 5-25 cm olacak şekilde ekim yapılmalıdır. Ekim yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise tohum derinliğidir tohumlar küçük taneli olduğundan en fazla 2 cm derinliğe ekilmelidir, derine ekim yapılırsa tohumlarda çıkış kayıpları yaşanacaktır.

Amarant yabancı ot problemi olmayan bir bitkidir. Tahıl olarak yetiştirilen amarant çok hızlı gelişim gösterdiği için yabancı ot problemi görülmez. Amarant bitkisi 15 cm boyuna ulaşınca hızlı büyüme evresine girer ve bitkinin toprak üstü gövdesi yeni çimlenen yabancı otların gelişimine izin vermez ya da cılız gelişmesine neden olur.

HASAT

Amarant hasat zamanı çeşitlere ve iklimsel koşullara bağlı olarak 75-120 gün arasında değişmektedir. Hasat olgunluğuna ulaşan amarantlar klasik buğday biçerdöveri ile üzerine hiçbir ekipman eklemeden sadece biçer döverin fan ve batör ayarı yapılarak kolaylıkla hasadı gerçekleştirilebilmektedir. Amarant verimi kıraç ve kurak arazilerde yeni geliştirilen çeşitlerde 500 kg/da üstüne kadar çıkabilmektedir.

Amaranth dünyada baş gösteren açlık problemine karşı tarım bilimcilerinin üzerinde çok sık durmaya başladığı bitkilerden birisidir. Henüz çok yaygın bir tarımı söz konusu değildir. Ancak bazı sorunları halledildikten sonra tarım alanlarında hızla yayılacağı sanılmaktadır. Ülkemizde ise henüz tür ve çeşit adaptasyonlarının yapılma aşamasındadır.

Amaranth hem insan beslenmesinde hem de hayvan beslenmesinde tohumlarından veya vejetatif aksamından faydalanılan bir türdür. Verimi oldukça yüksek, kimyasal bileşimi de son derece iyidir. Avrupa ülkelerinde son yıllarda büyük önem kazana bu bitkinin yetiştiricilik birlikleri kurulmuştur. Üreticilerin bu bitki ile ilgili kooperatif kurmaları horoz ibiğinin önemini göstermektedir.

Tohumlarında nem %12, ham protein %14-16, ham yağ %5-7 civarındadır. Tohumunun protein ve yağ kalite değeri yüksek kabul edilir. Yağının %75’i doymamış yağ asitlerinden oluşur. Mısır özü ve çiğit yağının kompozisyonuna benzerlik gösterir. Tohumların yağı vitamin E (tocopherol) ve tocotrinol yönünden zengindir. Tocotrinol maddesi kollestrolü düşürmektedir.

Amaranth tohumları protein derecelendirmesinde tahıllar ve baklagillerden önde gelmektedir. Temel amino asit dengesinin iyi olduğu proteinlerinde %65 albumin, %17 globulin, %11 prolamin ve %7 glutamin bulunur. Diğer tohum gruplarında kısıtlı olan lysine %6.4, methionine ise %4.8’dir.

AMARANT1 AMARANT1
amarant2 amarant2
Amaranth Amaranth
amatant4 amatant4