11/2/2016

Yoncaya alternatif yeni yem bitkimiz NBS-75'in tescil işlemlerinde sona yaklaşılmıştır

4/28/2016

YENİ ÇÖREK OTU ÇEŞİDİMİZ 'DIANA' TESCİLE VERİLMİŞTİR.

4/26/2014

2017 KINOA SATIŞLARIMIZ YENİ ÇEŞİTLER İLE  DEVAM ETMEKTEDİRNBS-75
NBS-75

YONCAYA MÜKEMMEL ALTERNATİF...

YONCADAN VERİMLİ... YONCADAN BESLEYİCİ...

"Dünya'da yem bitkileri arasında ekimi hızla yaygınlaşan yeni bir yem bitkisidir." 

Yoncaya mükemmel alternatif baklagiller familyasından bir yem bitkisidir. Bitki tipi ve tohum olarak yoncaya çok benzemekle beraber çok daha boylu ve geniş yapraklıdır. Tüm hayvancılık dallarında yüksek kalite ve besin değerinden dolayı mükemmel sonuçlar verir.

Yoncadan 3 hafta daha erkencidir. Bu nedenle yıllık biçim sayısı yoncadan fazladır.

Yoncadan %30 daha verimlidir. Bitki boyu 3 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Yoncadan ortalama %25 daha fazla besin değerine sahiptir.  Hayvancılıkta, protein dâhil, tam sindirilebilir yem değerlerine sahiptir.  Yaş protein %45’lere kadar çıkabilmektedir. Kuru otta bulunan protein değeri yoncadan %30 fazladır. Genel besin değerleri olarak yoncadan çok daha zengindir. Biçim sırasında, yoncanın aksine yapraklarını dökmez ve yaprakta bulanan besin değerleri kaybolmadığından, hayvan tarafından tüketilebilir. Yoncanın aksine, yaş yem olarak kullanıldığında hayvana herhangi bir rahatsızlık vermez.

Her türlü iklimde yetişebilme adaptasyonuna sahiptir. Soğuk ve sıcak iklim koşullarına oldukça dayanıklıdır. Deniz seviyesinden, çok yüksek dağ yamaçlarına kadar yetişebilir. Toprak seçiciliği yoktur.  Hastalıklara ve böcek zararlarına karşı dayanımı yüksektir.

Yabancı otlara karşı rekabeti çok yüksektir. 3. Yıldan sonra, ek tohum ekimi olmadan, kökten de yayılabildiğinden dolayı tüm otları bastırabilme özeliğine sahiptir. 7 ile 12 yıl tarlada kalma özeliğine sahiptir. Toprağa organik madde ve humus acısından mükemmel şekilde zenginleştirir. Erozyon ve dış etkilere karşı korur. Topraktaki bakteriyel aktiviteyi hızla artırır.


Copyright © 2010 Kappadokia Tohum- Tüm Hakkı Saklıdır.
 
Tasarım ve Yazılım Web İletişim