11/2/2016

Yoncaya alternatif yeni yem bitkimiz NBS-75'in tescil işlemlerinde sona yaklaşılmıştır

4/28/2016

YENİ ÇÖREK OTU ÇEŞİDİMİZ 'DIANA' TESCİLE VERİLMİŞTİR.

4/26/2014

2017 KINOA SATIŞLARIMIZ YENİ ÇEŞİTLER İLE  DEVAM ETMEKTEDİRANTİK BUĞDAYLAR
ANTİK BUĞDAYLAR

ANTİK TAHILLAR

     ANTİK TAHILLAR GERİ DÖNÜYOR

              

Kappadokia Tohum ülkemizin yerel tahıllarını tekrar canlandırma adına bu yıl 200 dk alanda Kırşehir'in yerel buğday çeşidi 'Şahman' ve Antik Hitit buğdayı 'Zız' ekilişi gerçekleştirmiştir.

 

Neden Antik Tahıllar?

Modern buğday genetiği ile en çok oynanmış ürünlerin başında gelir. Modern buğday ilk halinden oldukça farklılaşmış durumdadır. daha da ileriye gidersek, bazı bilim insanlarına göre, buğday şu anki içeriği ile toksik bir maddedir.Daha verimli, hastalıklara karşı daha dirençli buğday üretmek için, buğdayın genleri ile oynanmıştır. 

Buğdayın içerdiği gluten oranını amaca uygun hale getirmek için buğdayın genlerine müdahele edilmiştir. En önemli fark ise gluten yapısıdır. Modern buğday'da bulunan gluten ile antik buğday'da bulunan tamamen farklıdır. Şu anda yediğimiz unda bulunan gluten insan sağlığı için zararlı hale gelmiştir. En önemli etkisi bağışık sistemini zayıflatmasıdır. Diğer birçok hastalığa da neden olmaktadır. Çünkü insan doğasına uygun değildir. Einkorn grubu antik buğdayda bulunan gluten çok farklı bir yapıya sahiptir: D genomu içermez, sadece A genomu içerir. Tamamen farklı ve zararsız bir gluten yapısına sahiptir. Modern buğday ise farklılaşmış, gluten hassasiyetine neden olan, D genomu içerir.

Başaktaki dane sayısını artırmak için, buğdayın genlerine müdahele edilmiştir.

Kuraklığa dayanıklı olabilmesi için, buğdayın genlerine müdahele edilmiştir.

Tarihte buğdayın farklılaşmasına bir göz atarsak aslında antik buğdayın besleyiciliğine saygı duymamız gerekir. Bununla beraber modern hayatta “buğday” diye tükettiğimizin bu antik atası ile pek fazla bir ilgisi yoktur. Modern tarımın üründen en fazla verimi elde etme gayretleri ile hibritleşmiş modern buğday tamamen değiştirilerek antik genetik oluşumundan kopartılmış, en doğal ve rafine edilmemiş hali bile genetik çizgisinin besleyiciliğine göre çok büyük oranda değer kaybetmiştir.

Doğanın buğday için yarattığı denge ve oranlar bozulmuş, insan sindirim ve fizyolojisinin kolaylıkla adapte olamayacağı bir çerçeveye oturtulmuştur. Buğdayın yararlı olduğunu savunan sağlık uzmanlarının birçoğu da modern buğdayın yetiştirilmesinden tüketilmesine kadar geçen süreçteki evrimden habersizdir.

Antik tahıllar genetik yapısı itibarı ile binlerce yıl önceki formunu muhafaza eden, vitamin yönünden zengin nadir ürünlerden biridir. Antik dönemden kalan ve günümüze bozulmadan ulaşmış nadir, tarım kültürü miraslarımız arasında yer almaktadır.

Kappadokia Tohum geçmişi yüzyıllar belki de bin yıllara dayanan antik hububatları gen merkezinden alıp ıslah etmeden, doğallığı koruyarak yeniden üretmeye başladı. Bu hububatların en önemli özelliklerinden birisi insan beslenmesi açısından büyük önem taşıması. Çünkü bu ürünlerin besleyici özelliği günümüz buğdaylarından oldukça yüksek...

Genleri ile oynanmış ürün yerine, kendimize ait tamamen doğal ekmekler yiyeceğiz...

Eski, gerçek ekmek tadını ve kokusunu tekrar hissedeceksiniz...

Copyright © 2010 Kappadokia Tohum- Tüm Hakkı Saklıdır.
 
Tasarım ve Yazılım Web İletişim