11/2/2016

Yoncaya alternatif yeni yem bitkimiz NBS-75'in tescil işlemlerinde sona yaklaşılmıştır

4/28/2016

YENİ ÇÖREK OTU ÇEŞİDİMİZ 'DIANA' TESCİLE VERİLMİŞTİR.

4/26/2014

2017 KINOA SATIŞLARIMIZ YENİ ÇEŞİTLER İLE  DEVAM ETMEKTEDİRAMARANT
AMARANT

SÜPER YEM BİTKİSİ AMARANTH

-          GELENEKSEL YEM BİTKİLERİNE GÖRE YÜKSEK BESİN DEĞERLERİ

-          KURAK VE KIRAÇ ŞARTLARDA DAHİ YETİŞİR

-          DİĞER YEM BİTKİLERİNE ÇOK DAHA YÜKSEK VERİMLİDİR


Ülkemizde henüz çok iyi bilinmeyen Amarant,  tahıl  ve yağ bitkisi olarak, giderek öneminin artmasının yanı sıra,  son zamanlarda besin değerinin zenginliği  ve kurak şartlara mükemmel uyum sağlaması ile son yıllarda yemlik olarak geliştirilen yeni çeşitleri ile dünyada  değerli bir alternatif yem bitkisi olarak yerini almaktadır.

Amaranth hem tahıl olarak  hem de hayvan beslenmesinde tohumlarından veya  yaprak ve gövde aksamından faydalanılan bir bitkidir.

Yemlik olarak verimi oldukça yüksek, kimyasal bileşimi de son derece iyidir. Avrupa ülkelerinde son yıllarda büyük önem kazana bu bitkinin yetiştiricilik birlikleri kurulmuştur.

Amaranth botanik olarak, tahıllar ile baklagiller arası bir sınıfta duran bir bitkidir.

Yaprak ve yenilebilir yeşil aksamında kuru maddede bulunan protein oranı %15-24’dür, bunun yanı sıra bünyesin de demir, kalsiyum, magnezyum, çinko gibi birçok elementi de yapısında bulundurur. Diğer bir deyişle,  yemlik mısır ve yoncadan kat kat daha fazla protein, mineral, vitamin, lif ve amino asit değerlerine sahiptir.  Amaranth tohumları protein derecelendirmesinde tahıllar ve baklagillerden önde gelmektedir. Temel amino asit dengesinin iyi olduğu proteinlerinde %65 albumin, %17 globulin, %11 prolamin ve %7 glutamin bulunur. Diğer tohum gruplarında kısıtlı olan lysine %6.4, methionine ise %4.8’dir.

Amaranth hayvan beslenmesinde, dünya çapında, giderek  önemli bir  yer tutmaktadır. Silajlık mısıra göre besleyici değerleri 3 kata kadar daha fazladır ve yeni yemlik çeşitlerinin, verim açısından sulu şartlarda ve taban arazilerde 20 ton/da kadar kaba yem verimi vardır. Bunun yanı sıra kıraç ve kurak arazilerde yetişmesi ve tarımının çok kolay olması çiftçiler tarafından tercih edilmesinin en büyük nedenidir. Kıraç arazilerde mısırdan, baklagil yem bitkilerinden ve yoncadan daha iyi yem değerlerine ve verime sahip alternatif yem bitkisidir.

Silaj için biçim yapılacak olan amarant gövdesi kalınlaşıp sertleşmeden süt olum döneminde silaj yapılması gerekmektedir.

Kıraç arazilerde yetişmesi  ve tarımının oldukça kolay olması  çiftçilerimize ayrıca bir avantaj sağlamaktadır. Çiftçilerimiz, amaranth ekimi ile kıraç arazilerinden de, yüksek besin değerine sahip yem üretmiş olacaklardır. 

     

Copyright © 2010 Kappadokia Tohum- Tüm Hakkı Saklıdır.
 
Tasarım ve Yazılım Web İletişim