11/2/2016

Yoncaya alternatif yeni yem bitkimiz NBS-75'in tescil işlemlerinde sona yaklaşılmıştır

4/28/2016

YENİ ÇÖREK OTU ÇEŞİDİMİZ 'DIANA' TESCİLE VERİLMİŞTİR.

4/26/2014

2017 KINOA SATIŞLARIMIZ YENİ ÇEŞİTLER İLE  DEVAM ETMEKTEDİRKETENCİK (CAMELİNA SATİVA) YETİŞTİRİCİLİĞİ
KETENCİK (CAMELİNA SATİVA) YETİŞTİRİCİLİĞİ

KETENCİK (CAMELİNA SATİVA) TARIMI

Ketencik Brassicaceae familyasında yer alan, eski bir kültür bitkisi olup, Türkiye’de marjinal tarım alanlarını değerlendirebilecek alternatif bir yağ bitkisidir. Ketenciğin yağ elde etmek amacıyla tarih öncesinden beri kültürü yapılmıştır.

                          

  
Ketencik yağının doymamış yağ asitleri oranı soya, ayçiçeği ve kolza yağı gibi yaygın olarak kullanılan bitkisel yağların doymamış yağ asitlerinin oranından fazladır. Ayrıca, ketencik yağı tipki keten yağı % 50-55 α-linolenik asit ihtiva eden gibi yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitlerine sahiptir. Özel yağ asitleri kompozisyonundan dolayı ketencik, yakın zamanda, yaygın olarak bilinen ve önemli bir bitkisel yağ kaynağı haline gelecektir.

2. KETENCİĞİN BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ 


Kültürü yapılan ketencik çeşitleri bir yıllık olup yabanı formlar genel olarak çok yıllıktır. Bitki boyu 117 genel olarak 25-100 cm arasında değişir.

Bitki habitusu tek gövde şeklinde büyür. Gövde yuvarlak olup, üzeri tüylü ve genellikle aşağıdan dallanır. Yapraklar mızrak biçiminde, 5-8 cm uzunluğunda ve kenarları düzdür.

Çiçek; 4 adet yeşil renkte çanak yaprak, 4 adet sarı ya da sarımsı beyazrenkte taç yaprak, 6 adet erkek organ ve bir adet dişi organdan oluşur. Ketencik bitkisi kendine döllenen bir bitkidir.

Meyve, kapsül biçiminde olup, 0.7-2.5 mm çapında, portakal renginden kahverengine kadar değişen renktedir. Kapsül 8-16 tohum ihtiva eder.

Tohumun uzunluğu genişliğine göre daha fazla olup, şekil olarak buğday tohumunu andıran bir görünümü vardır. Kültürü yapılan çeşitlerin tohum rengi koyu sarıdan açık kahverengine kadar değişir ve parlaktır. Tohumun 1000 tane ağırlığı 0.8-1.8 gram arasında değişir. 

 

4. KETENCİĞİN TARIMI

 
Ketencik bitkisi yazlık ve kışlık olarak yetiştirilmektedir. Ketencik nispeten kurağa dayanıklı olup, ağır killi ve organik toprak hariç farklı iklim ve toprak yapısına sahip çok değişik alanlarda yetişebilmektedir.

Yazlık çeşitlerin yetişme süresi yaklaşık 120 gün civarında olup, çimlenmeden itibaren yaklaşık 60 günde çiçeklenme periyoduna ulaşır.

Ketencik, kışlık olarak Kasım ayı içinde ekilir ve Haziran ayı sonunda hasat edilir. Ketencik tohumunun küçük olması nedeniyle ekim için toprak hazırlığının iyi yapılması oldukça önemlidir. Ekim öncesinde ikileme ile çimlenen yabancı otların toprağa katılması, yabancı ot rekabeti açısından oldukça önemlidir. Toprağın yabancı otlarla aşırı derecede kaplı olması durumunda, çıkış öncesi Trifluralin (150 g/da) aktif maddesine sahip yabancı ot ilaçları ile toprağın ilaçlanması, yabancı otlarla rekabet etmek için yeterlidir. 

Ekim sıraya olmak üzere sıra aralığı10-15 cm ve sıra üzere 1-2 cm olacak biçimde ve 1000 tane ağırlığına bağlı olarak dekara 0.5-0.7 kg tohum atılır. Bitkinin gübre ihtiyacı topraktaki alınabilir besin elementlerinin durumuna bağlı olarak orta ve düşüktür. Optimum saf azot ihtiyacı dekara 10 kg olup, en uygun uygulama zamanı kışlık ekimlerde erken sonbaharda, yazlık çeşitlerde ise bitkinin 4-6 yapraklı olduğu dönemdir. Ekim öncesi dekara 3 kg fosfor ve 5 kg potasyumun uygulanması yeterlidir.

                            

Ketencik makineli hasada uygun bir bitkidir. Yeni geliştirilen çeşitler, tohum dökmeye mukavimdir. Hasat zamanı tohumun ihtiva ettiği rutubet oranı % 11 civarında, depolama açısından da %8’den az olması gerekir. Çeşide, ekolojik koşullara ve yetiştirme tekniği paketinin uygulanmasına bağlı olarak değişmekle birlikte dekara verim yazlık ekimlerde 260 kg, kışlık ekimlerde 330 kg civarındadır.

5. KETENCİĞİN KULLANIM ALANLARI


Ketencik yağı, linoleik (omega-6) ve alfa-linolenik (omega-3) yağ asitleri bakımından zengin bir kaynaktır. Bu yağ asitleri kandaki LDL-kolesterol seviyesini azalttığı, kalp ve kalp damarlarının sağlığı için faydalı olduğu bilinmektedir.


Ketencik yağı, yağı stabil yapan ve yemeklik yağ olarak kullanılır konuma getiren tokoferoller gibi birçok doğal antioksidantları ihtiva eder. Yağdaki tokoferollerin miktarı 700 mg/kg’dır . Ayrıca ketencik yağının 100 gramında 10 mg E vitamini bulunmaktadır.


Ketencik yağı geleneksel olarak insan beslenmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca kolza yağı ile karışık olarak yemeklik olarak kullanılır. Ketencik yağı bundan başka salatalara, yemeklere, pasta ve cips hariç kızartmalarda kullanılabilir. Ayrıca mayonez, sos ve dondurma yapımında kullanılabilir. Ketencik yağının; 1) cilt bakımı amacıyla vücut losyonu, banyo köpüğü ve banyo kremi gibi ürünlerin yapımında, 2) çoklu doymamış yağ asitlerinin özel
dermatolojik etkilerinden dolayı kozmetik sanayinde, 3) sabun ve yumuşak deterjan elde edilmesinde, 4) lipopeptidlerin ve lipoaminoasitlerin üretiminde 5) benzer yağ asitlerine sahip olmasından dolayı balık yağı yerine ikame edilmesinde, 6) sıvı biyodizel hammaddesi elde edilmesinde, 7) doğal antioksidantların bir kaynağı olan tekoferollerin elde edilmesinde, 8) geleneksel aydınlatmada kandil yağı olarak ve mum yapımında, 8) saf yemeklik yağ ve salata yağı olarak kullanılmakta olduğunu birçok
araştırıcı tarafından rapor edilmiştir .Ketencik yağı, tarım ilaçlarının etkinliğini artırmak amacıyla katkı maddesi olarak kullanımı yanında pestisitlere katılan petrol yağının yerine de
kullanılmaktadır.


Ketencik tohumunun yağı alındıktan sonra geriye kalan posa kısmı %10 yağ, %45 protein, %13 lif, %5 mineral madde, az miktarda da vitamin ve diğer maddeler ihtiva eder. Ketencik posasının proteini arginin, cistin, lysine, methionine ve threonin gibi temel amino asitlerin varlığı ile karakterize edilir.

                             


Ketencik proteinindeki amino asitlerin kompozisyonu özellikle kümes hayvanlarını besleme için uygundur.
Ketencik, yüksek kükürt içeriği hariç ketenin element kompozisyonuna ve protein içeriğine benzerlik göstermektedir . Ketencik unu biyolojik değer olarak soya unu ile benzerlik gösterir ve %45-47 ham protein ve %10-11 lif içerir. Önemli miktarda yüksek glukosinolat ihtiva eden endüstriyel kolza unu ile kıyaslandığında ketencik ununda sıfır ile eser miktarda uçucu izotisiyanat bulunmuştur. Dolayısıyla ketencik yeşil bitki olarak, ketencik unu olarak ve danesinin protein bakımından zengin posası büyükbaş hayvan beslemede kullanılabilir. Ayrıca tohum, özellikle kümes hayvanlarının ve kafes kuşlarının beslenmesinde kullanılabilir. Her ne kadar temel amino asitler ketencik diyetinde sınırlı miktarda bulunsa da, glukosinolatlardan başka gelişmeyi sınırlandıran bazı faktörlerin mevcut olduğu ifade edilmiştir. Nitekim Ketencik unu ihtiva eden diyet ile beslenen farelerin kontrole göre daha az kilo aldığı belirlenmiştir. Dolayısıyla ketencik ununundiyete yönelik besinlerin hazırlanmasında da kullanım potansiyeli vardır. Ketencik tohumu çerezlik olarak da kullanılır. Ketencik bitkisinin sapı fırça, paketleme ve malç gibi yalıtım malzemesi yapımında kullanılır.

Ketencik, iyi bir yeşil gübre bitkisidir. Ayrıca ucuz örtü bitkisi olarak toprak korumada düşük maliyetli bir bitki olarak yetiştirilebilir.
Ketencik, süs bitkisi olarak çevre düzenlemesi yapılan (rekreasyon) alanlarda da kullanılmaktadır.

6. SONUÇ


Ketencik, kötü koşullara adaptasyon bakımından üstün performanslı ve bitki besin elementi isteği bakımından kanaatkar bir bitkidir. Ayrıca, yabancı ot rekabetinin iyi olması nedeniyle kimyasal ilaç kullanımına gereksinim duymaması ketenciğin çevre dostu yetiştirme sistemlerine uygun karakterde bitkiler arasında yer almasını sağlamaktadır.


Ketencik yağı, Omega-3 olarak adlandırılan yağ asitleri bakımından zengin bir kaynağına sahiptir. Dolayısıyla, ketencik yağının bitkisel yağ olarak tüketilmesi ile özellikle gelişmiş sanayi ülkelerinde dengesiz beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarının azaltılmasına katkıda bulunulabilir. İlave olarak, ketenciğin Omega-3 yağ asitlerinin katılması sonucu Omega-3 yağ asitleri bakımından zenginleştirilmiş besinlerin tüketilmesiyle beslenme kalitesini artırılabilir.

                            

Sonuç olarak; besin ve besin endüstrisi dışında olmak üzere çok geniş kullanım potansiyeline sahip olması sayesinde ketencik geleceğin önemli alternatif yağ bitkileri arasında, yakın bir gelecekte, mutlaka hak ettiği yerini alacaktır. 

Copyright © 2010 Kappadokia Tohum- Tüm Hakkı Saklıdır.
 
Tasarım ve Yazılım Web İletişim