11/2/2016

Yoncaya alternatif yeni yem bitkimiz NBS-75'in tescil işlemlerinde sona yaklaşılmıştır

4/28/2016

YENİ ÇÖREK OTU ÇEŞİDİMİZ 'DIANA' TESCİLE VERİLMİŞTİR.

4/26/2014

2017 KINOA SATIŞLARIMIZ YENİ ÇEŞİTLER İLE  DEVAM ETMEKTEDİRKİNOA YETİŞTİRİCİLİĞİ
KİNOA YETİŞTİRİCİLİĞİ

KİNOA TARIMI

 

KİNOA TOHUMU

KAPPADOKİA TARIM, ÜLKEMİZİN İLK VE TEK ALTERNATİF TARLA BİTKİLERİ ÜRETİCİSİ OLUP, KİNOA TARIMINI İLK KEZ YAYGIN ALANLARDA GERÇEKLEŞTİREN FİRMADIR.

KİNOA'NIN İKLİM İSTEKLERİ : 

Kinoa, yüksek dağlık alanlardan, deniz seviyesine kadar olan, ılıman, yağışlı, sıcak ve kuru, soğuk ve kuru, her iklime adapte olabilen çeşitleri olan, kendine döllenen bir bitkidir.

Deniz seviyesinden başlayarak 4000 m rakıma kadar çok rahat yetişebilen bir bitkidir. Her yükseltiye uygun çeşitleri mevcuttur. Kinoa, çeşitlere göre farklılık göstermekle birlikte, ortalama, çimlendikten sonra – 1, -6'e kadar dayanır.

 

KİNOA'NIN TOPRAK İSTEKLERİ: 

Kinoa hemen hemen her türlü toprakta yetişebildiği gibi, en çok sevdiği tınlı ve geçirgenliği yüksek, organik madde değerleri bakımından zengin toprak yapısını sever. Kurak ve tuzlu topraklarda da çok rahat tarımı yapılabilen bir bitkidir. 4.5 ile 9.0 Ph değerleri olan topraklarda yetişebilir. 


KİNOA TOHUM SEÇİMİ:

Ülkemiz tarımsal şartlarına en uygun çeşitler, yetişme süresi kısa olanlardır. Kinoa'nın, diğer tarımsal ürünlerde olduğu gibi, birçok çeşidi vardır. 200'den fazla tescilli çeşidi mevcuttur. Kinoa Tohumu seçimi yaparken ülkemiz şartlarına uygun, tropik iklimde yetişen çeşitler yerine denenmiş, ülkemiz şartlarına uygun olan kısa gün çeşitleri seçilmesi gerekir. Kısa gün çeşitlerinin tarımı daha kolay ve çiçeklenmede, tane tutum yaşanma riski minimumdur.                     

Dünya'da son yıllardan melezleme yöntemi ile tamamen doğal yollardan saponinsiz kinoalar geliştirilmeye başlanmıştır. Saponinsiz (acı olmayan) diye adlandırılan kinoalarda  saponin çok çok düşük oranda dış yüzeyde bulunmakta, hasat ve eleme sırasında tamamen kaybolacak özelliktedir. Bu nedenle saponinsiz diye adlandırılan kinoların saponin temizleme işleminden geçirilmesine gerek kalmamaktadır. Saponinsiz kinolar ülkemizde çiftçiler tarafından uzun yıllardır ekilmekte ve gayet memnundurlar.

                      

KİNOA'NIN EKİM ZAMANI: 

Ortalama toprak ısısının 5-7 derece olduğu zaman, Mart, Nisan ayları ve daha yüksek bölgeler için Mayıs başları ve ortaları kinoa ekimi için uygundur. Diğer yandan, toprak sıcaklığı - 1 derece olduğu zaman ekim yapılabilinir. Güney bölgelerimiz de ise mevsimsel şartlara bağlı olarak daha erken ekilebilir. Kuru şartlarda yapılacak bir üretimde iklime bağlı olarak olabildiğince erken ekim yapılmalıdır. Erken ekimler, kinoa'nın ilkbahar yağışlarından daha iyi yararlanmasını sağlar. Kinoa tarımında önemli unsurlarından birisi de çiçeklenme zamanının +35 C'yi geçmeyecek şekilde ekim tarihinin bölgelere göre planlanmasıdır. Kinoa Tohumu, kinoa tarımı, kinoa yetiştiriciliği.


KİNOA'DA ÇİÇEKLENME: 

Ortalama 60-90 gün ekiliş sonrasına denk gelmektedir. Çiçeklenme devresinde, yüksek sıcaklık riskinden dolayı, ülkemizde kısa gün çeşitlerinin yetiştirilmesi uygundur. Çiçeklenmede  +35'li derecelere kadar uyum sağlamaktadır. Çiçeklenme devresinde +35 dereceleri geçen sıcaklıklarda, tane tutumunda sorun olabilmektedir. O yüzden ekim zamanın bu şartlara göre ayarlanması gerekmektedir.  Diğer yandan kurak iklim koşullarına dayanıklı bir bitkidir. Çok yüksek bir adaptasyon kabiliyetine sahiptir. Ülkemiz iklimsel koşullarına çok uygundur. 


KLASİK HUBUBAT (BUĞDAY) MİBZERİ İLE EKİM YÖNTEMİ:

Bu yöntemde kinoa tohumları gübre ile karıştırılarak mibzerin gübre bölmesine konulmalıdır ve ekipmanın dönüme (1000 m2) 800 – 2500 gram kadar tohum gelecek şekilde ayarları yapılmalıdır. Bu ekim yönteminde sıra arası mesafe klasik mibzerde 14 cm dir. Bu yöntemle ekim yapıldığında yabancı ot çıkışı önemli oranda engellenmektedir. Bitki ekim derinliği 1-2 cm'dir. Ekim derinliği iyi ayarlanmalı tohum taneleri küçük olduğundan derin ekimlerde çimlenme sonrası çıkış süresi gecikmekte ya da derinde düşen tohumlarda çıkış sağlanamamaktadır. 

Bu ekim yönteminde birim alana daha fazla bitki sayısı elde edilmektedir. Bu yüzden başaklar orta boyda verim kıraç arazilerde 400 kg/da kadar çıkabilmektedir.


                  


KİNOA'BAKIM VE GÜBRELEME: 

Kinoa azot  uygulamasına çok iyi cevap vermektedir. Azot uygulaması hem verimi, hem de protein içeriğini arttırmaktadır. Azotun sülfat formunda kullanılması çok daha faydalı olacaktır. Dekar başına 5 - 15 kg azot ve 5 - 8 kg fosfor uygulaması tavsiye edilir.


KİNOA'DA YABANCI OT KONTROLÜ : 

Kinoa Tarımında, yabancı ot kontrolü için kayıtlı herhangi bir ilaç olmadığından alternatif yöntemler uygulanmaktadır. Kinoa sık ekim yapılarak yabancı otlar baskı altına alınabilir. Arazide yabancı ot yoğun olarak çıkış yapmaya başladığında fiziksek ya da mekanik yöntemlerle mücadele edilebilir. Mekanik yöntemler içerisinde tel tırmık olarak adlandırılan ekipman kinoada yabancı ot problemi için en iyi sonuçları vermektedir.

                         

KİNOA'DA HASTALIK VE ZARARLILAR: 

Yapısı itibariyle dayanıklı bir bitki olmakla beraber, tüm bitkilerde olduğu gibi, kinoa'nın birçok hastalık ve zararlıları vardır. Ispanak veya pancarda bulunan hastalık ve zararlılar Kinoa ekim alanlarında da gözlenmiştir. Bu hastalıkların çoğu, yaprak bitleri, yaprak kurtları ve mantari hastalıklardır. Bu tür hastalık ve zararlılarla karşılaşıldığında insektisitler ve fungisitler kullanılmalıdır.                   


KİNOA'DA HASAT:

Kinoa makineli hasada uygun bir üründür. Klasik buğday biçerdöver ile rahatlıkla hasadı yapılabilmektedir.  Özellikle sulu koşullarda ve yağışlı sezonlarda tüm bitkiler aynı anda hasat olgunluğuna ulaşmayabilir. Kalan başakların da hasat olgunluğuna ulaşması beklenilmelidir. Bitki boyu 50 cm ile 3 m arasında değişmektedir. Normal bakım koşullarında ortalama verim 150 - 400 dk/kg dır. Ülkemizde sulu şartlarda yapılan denemelerde 650 kg/dk ürün elde edilmiştir. Dünya'da 950 kg/dk'a kadar verimler gözlemlenmiştir.  

                   


KİNOA'DA PAZARLAMA:

Pazarlamayla ilgili hiçbir sorunu yoktur. Gün geçtikçe ülkemizde ve dünyada talebi hızla artmaktadır. Ürün pazarlamada tatlı çeşitler daha rahat ve daha iyi fiyatlara alıcı bulmaktadır. Saponinsiz (acı olmayan) çeşitler yıkama ve kurutma işlemi gerektirmediğinden sayısı kısıtlı olan yıkama ve kurutma tesislerine satma zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Buğday gibi herkese satabilirsiniz.  Firmamız kendi bünyesinde değerlendirmek, yurt dışı ve yurt içi büyük gıda firmalarının tedarikçisi olarak, alım yapmaktadır.

ÜLKE ÇAPINDAKİ İL, İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLERİ, ZİRAAT ODALARI VE ÇİFTÇİLERLE YAPILAN KİNOA TARIMI GÖRSELLERİNE BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

       

 


Copyright © 2010 Kappadokia Tohum- Tüm Hakkı Saklıdır.
 
Tasarım ve Yazılım Web İletişim